Vát dóš – energia vetra – suché telo, nepravidelné trávenie

vietor

Ajurvéda učí, že procesy v našom tele sú riadené troma silami (dóšami) – VÁT, PITT a KAF. Tento článok je zameraný na VÁT dóš, bližšie rozoberá, za čo v tele táto dóša zodpovedá a aký je človek s vrodenou dominanciou váty a tiež ako sa prejavuje porucha tejto dóš – stav, keď sa VÁT zvýši nad vrodenú hranicu, čo túto poruchu spôsobuje a ako možno VÁT znížiť.

Ajurvéda učí, že procesy v našom tele sú riadené troma dóšami (toto slovo by sa dalo preložiť ako sila) – VÁT, PITT a KAF.

Ako bolo v predchádzajúcom článku písané, tieto sily sa nachádzajú v každom z nás a v každom z nás zabezpečujú tie isté funkcie. Ale zároveň každý z nás je jedinečný v tom, že má tieto sily zastúpené v tele v inom pomere. Jedna alebo dve z nich zvyknú byť dominantné. To je aj dôvod, prečo sa od seba ľudia tak líšia, prečo má jeden človek modré oči a iný hnedé, prečo je niekto viac výbušný atď. Tieto sily totiž určujú aj naše fyzické vlastnosti ako sú vzhľad, sila trávenia … ale ovplyvňujú aj naše sklony, preferencie a emocionálny stav.

Tento článok je venovaný VÁT dóš, jej funkcii, vlastnostiam, prejavom normálneho stavu a narušeného stavu.

Funkcia VÁT

VÁT dóš je sila, ktorá je tvorená elementom vzduch a éter – to sú dva najsubtílnejšie a najjemnejšie prvky. Éter predstavuje nehybný priestor a reprezentuje čistú vedomosť – v tele je to vedomosť, ktorá rozhoduje, čo sa bude diať – napr. v akom množstve sa vylúčia tráviace enzýmy, kedy sa spustí menštruácia atď. Vzduch predstavuje neustály pohyb (možno si prestaviť vietor – je chladný, ostrý, suchý a hýbe sa).

VÁT možno celkovo prirovnať k vetru. Vietor je stále v pohybe, má studenú povahu. Aj v lete, keď zafúka vetrík, máme pocit chladu, sviežosti na pokožke. Vietor vysušuje, pod neustálym pôsobením vetra skaly zvetrávajú až sa nakoniec rozpadnú na piesok.

VÁT v našom tele riadi pohyb (krvi, lymfy, svalov, kĺbov, tráviacich štiav, sťahy orgánov napr. vďaka sťahom stien čriev potrava postupuje ďalej cez tráviaci trakt); vylučovanie odpadu (stolice, moču, sekrétov z nosa, sĺz, menštruačnej krvi); vysušovanie – v hrubom čreve sa natrávenina suší – vstrebáva sa voda.

VÁT je najdôležitejšia z dóš, bez nej by ostatné dve nemohli pracovať, potrebujú totiž pohyb, ktorý zabezpečuje. PITT by nemohla tráviť, keďže pohyb potravy zabezpečuje VÁT, tak ako aj pohyb enzýmov od miesta vzniku k miestu, kde sa trávi. KAF – hmota by nemohla stavať, keby nebola dopravená tam, kde je potrebná.

 Vlastnosti VÁT

 • suchá
 • pohyblivá
 • chladná

Ako sa prejavuje VÁT v tele alebo u človeka s jej prevahou?

 • rýchly pohyb, rýchla reč, rýchle myslenie, rýchlo si zapamätá, rýchlo zabudne, motá jedno cez druhé, môže sa zamotať v reči, keďže myseľ ide rýchlejšie než jazyk, pohyby sú trhané
 • vysušená postava – chudosť; nepravidelná nesúmerná postava
 • väčšinou uzavretý do seba, nervózny, rád cestuje, fantázia, neporiadok, robí veľa vecí naraz
 • krivé držanie tela, chrbtica
 • studený – nemá rád chlad, studené ruky, nohy
 • vlasy tmavé, vlnité, tenké, suché, rozdvojené konce, lámavé
 • oči malé a tmavé
 • zuby krivé, roztrapkané na koncoch, malé krátke, sklovina popraskaná
 • nechty malé a lámavé
 • pokožka suchá, veľmi bledá alebo tmavá (snedá)
 • farba – čierna
 • jazyk – nepravidelný, roztrapkaný, vyschnutý, praskliny.

Porucha VÁT

O poruche možno hovoriť vtedy, ak sa niektorá dóš (sila) zvýši – vtedy začína choroba. Spočiatku to možno pociťovať len ako drobnú nepríjemnosť, zvyčajne to ignorujeme, lenže ak sa na to nezareaguje a neurobia sa protiopatrenia, dóša ďalej rastie, začne sa presúvať po tele od miesta svojho zvýšenia ďalej a spôsobuje čoraz viac „nepríjemností“ až si napokon musíme priznať, že máme problém, ktorý neprechádza. Choroba teda začína skôr než je človek zvyčajne ochotný hovoriť o chorobe. Čím skôr však zasiahne, tým je riešenie jednoduchšie a rýchlejšie.

Problémy teda nastávajú, ak sa VÁT dóš zvýši. Každé zvýšenie dóš od normálu znamená chorobu.

Zvýšená VÁT to je pohyb, ktorý sa niekde zasekol, nahromadil – v dôsledku čoho sú sťahy silnejšie a   spôsobujú kŕče (napr. kŕče vo svaloch, predmenštruačné kŕče).

Zvýšená VÁT príliš suší – stolica je suchá, ide ťažko von (zápcha, kozie bobky, bolesti v črevách); tráviace šťavy sú vysušené – potrava sa dobre nestrávi, málo živín v tele, stojí to v črevách, je tam príliš vzduchu tvoria sa plyny, brucho je nafúknuté a môže bolieť; suchá pokožka (šúpe sa, suchý ekzém), vlasy (štiepia sa končeky, lupiny), suché oči, nechty (lámu sa), sucho v ústach, vysúšanie slizníc. Vysúšanie tráviacich štiav sa prejaví oslabeným trávením. Menštruácia vyschne – vynecháva, je slabá, môže to viesť až k neplodnosti. Aj myseľ môže vplyvom zvýšenej VÁT vyschnúť – môže sa to prejaviť ako roztržitosť, zábudlivosť.

Keďže VÁT ovláda nervovú sústavu – pohyb nervových vzruchov, pri vátovej nerovnováhe sa môže prejaviť nervová labilnosť. Stresom sa to len zhoršuje a dochádza k nervovým poruchám.

Zvýšená VÁT chladí – pocit zimy, studené ruky a chodidlá.

Ovplyvňujúce faktory

V ajurvéde platí, že sa lieči opačným a rovnaké zvyšuje rovnaké.

Teda ak je VÁT chladná, suchá a pohyblivá, čo ju bude zvyšovať? A naopak čo ju bude znižovať?

Medzi VÁT znižujúce faktory patrí teplo, mastnota a pokoj.

Medzi VÁT zvyšujúce faktory patrí:

 • vlastnosti – chlad, suchosť
 • ročné obdobie – jeseň, zima
 • veterné a chladné počasie
 • životné obdobie – staroba (nad 60 rokov)
 • nepravidelný, ulietaný a stresujúci životný štýl
 • denná hodina:
  • ráno medzi 2:00 a 6:00 a
  • poobede medzi 14:00 a 18:00
 • prílišný pohyb (keď sa to preháňa so športom, pri cestovaní)
 • suchá, studená a surová strava (napr. raw food).

Jeseň – VÁT obdobie, staroba a zima

Jeseni vládne VÁT, a preto ľudia typu VÁT ako aj ľudia s vátovou nerovnováhou môžu pociťovať najväčšie problémy práve na jeseň. Jeseň je pre nich nepríjemné ročné obdobie prinášajúce ťažkosti v podobe problémov s dutinami, kašľu, bolestí hlavy a uší, problémov so stolicou (zápcha), suchou pokožkou, suchými očami, slzením, problémov s trávením (netrávi), slabosti, zhoršujúceho sa akné, celkového pocitu nepohody, nervozity, chladu.

Jeseň je obdobím, keď si treba dávať pozor na chladné rána a večery, hoci slnko ešte hreje, vzduch a vietor už býva studený, čoho dôsledkom môže byť nachladenie.

Na jeseň je teda VÁT dóš v najväčšej aktivite. V prírodne sa vzduch ochladzuje a je viac veterno.

VÁT predstavuje proces odumierania – na jeseň listy zo stromov opadávajú, kvety odkvitajú – príroda sa chystá na zimný spánok. V živote človeka ovláda VÁT jednak záverečný proces spracovania všetkého – vylučovanie odpadových produktov metabolizmu a jednak proces vysušovania – to sa prejavuje najmä v období starnutia – s pribúdajúcim vekom pribúdajú vrásky, starí ľudia majú suchú pokožku, celí sa akoby zmenšujú. Proces starnutia je teda VÁT procesom.

Preto je obzvlášť vhodné najmä na jeseň a vo vyššom veku, keď slovo preberá VÁT dóš, natierať telo teplým sezamovým olejom, aby sa vátové príznaky zmiernili.

Zima je síce obdobím KAF, ale keďže je pre ňu charakteristický chlad, ktorý je aj VÁT vlastnosťou, v zime by mali byť ľudia so zvýšenou VÁT tiež opatrní, hlavne nohy, krk a hlavu by si mali držať v teple.

Konštitučné typy, u ktorých je vát dominantná, by si mali dávať na tieto faktory zvyšujúce vát obzvlášť pozor, keďže práve u týchto konštitučných typov je vát najviac náchylná vychýliť sa z rovnováhy. To však neznamená, že u iných konštitučných typov sa nemôže vplyvom uvedených faktorov VÁT vychýliť zo svojej rovnováhy.

Recepty

Čo môžeme robiť pri vátových problémoch alebo aby sme predišli vzniku vátovej nerovnováhy na jeseň, pri cestovaní alebo ak sme vystavení dlhšie obdobie VÁT faktorom?

Pri VÁT problémoch a obzvlášť na jeseň treba zvýšenú pozornosť venovať pravidelnosti ako v strave tak v dennom režime. Strava by mala byť teplá, varená, čerstvá. Ideálna je ryža (pomáha pri problémoch so zápchou, ktorú spôsobuje zvýšená vát a je ľahko stráviteľná) – napr. jedlo z ryže a mungo fazuľky – kičrí. Keďže vát je suchá, jedlo by malo byť naopak dostatočne mastné (varené na masle alebo na za studena lisovanom oleji). Vhodné sú ranné kaše varené z ovsených, ryžových alebo pohánkových vločiek s mliekom. Prevarené teplé mlieko upokojuje VÁT. Vyhýbať sa treba suchým potravinám (chlieb, pečivo, pečené koláče, surové ovsené vločky, müsli tyčinky, šaláty zo surovej zeleniny). Dostatok spánku je dôležitý, ponocovanie vatové problémy zhoršuje. Treba si dávať pozor na prievan, chlad, spať v teplých ponožkách.

Pri nachladení (bez horúčky) je vynikajúci čaj z čerstvého zázvoru – postrúhať čerstvý zázvor na drobno, dať do vody a po zovretí vody variť 5 minút, scediť, keď vychladne na požívateľnú teplotu pridať veľkú lyžicu medu a citrónovú šťavu.

Trifla – čaj pripravený zo zmesi troch druhov sušeného ovocia (haritaki, bibitaki a amla) – harmonizuje všetky tri dóš (vat, pitt aj kaf), zbavuje telo toxínov – očistný efekt a upravuje trávenie; najlepšie piť pred spaním (zabezpečuje nerušený spánok).

Natieranie tela olejom harmonizuje VÁT. Vhodné je najmä pred spaním sa natierať teplým sezamovým olejom (zohriať ho môžete v aróma lampe nad sviečkou alebo vo vodnom kúpeli), počkať, kým sa olej vstrebe do pokožky a až potom sa osprchovať. Naša pokožka má viacero funkcií: chráni nás pred vonkajšími vplyvmi (chladom, teplom, vetrom…), cez ňu vylučujeme odpadové látky vo forme potu, má termoregulačnú funkciu (v horúčave sa potíme, čím sa telo ochladzuje) a zároveň je to orgán, cez ktorý dokážeme prijímať výživu. Aplikácia oleja (za studena lisovaného) má teda viacero výhod pre naše telo:

 • výživa: olej obsahuje výživné látky, ktoré sa takýmto spôsob vstrebú až do hlbších tkanín (sezamový olej dokáže preniknúť až ku kostiam, čo ich spevňuje a plus premazáva kĺby); dobré aj pre ľudí, ktorí výrazne schudli a nedarí sa im pribrať z jedla (vátová porucha, chyba v trávení a vstrebávaní) – v takom prípade olej posilní tukové tkanivo
 • termoregulácia: ak patríte k ľuďom, ktorým je stále zima alebo majú stále studené chodidlá a ruky, každodenné natieranie olejom (najlepšie sezamovým) Vám môže pomôcť zbaviť sa tohto problému – po čase zistíte, že sa ráno na zástavke autobusu netrasiete od zimy a potrebujete menej oblečenia – olej jednak znižuje v tele VÁT, ktorá pocit chladu spôsobuje, jednak vytvára izolačnú vrstvu, ktorá chráni; na druhej strane v lete, keď je veľmi horúco, určité typy olejov ochladzujú (kokosový olej, jazmínový olej)
 • ochrana pred vonkajším prostredím: suchá pokožka je určite citlivejšia voči akýmkoľvek vonkajším vplyvom než mastná – na mastnej pokožke vrásky nevznikajú; vietor, chlad, voda ale aj slnko pokožku vysúšajú – olej tomuto procesu zabráni (preto aj tvár je vhodné natierať olejom – na tvár je najvhodnejší mandľový olej alebo skin food); v lete olej chráni aj pred spálením – najmä kokosový – má ochranný faktor 8.

Cvičenie jogy je vhodné – VÁT sťahuje svaly a šľachy – telo býva neohybné, kĺby drevené – pri jogových ásanach sa svaly a šľachy naťahujú + cvičenie jogy upokojuje aj psychiku, keďže sa cvičí s plným sústredením na dych a prevedenie cviku. Prečítajte si viac o jogových ásanach.

 1. Odpovedať

  Milan gabor

  • Zuzana Mihalikova
  • 11. 9. 2020
  Odpovedať

  velmi dobre, vdaka! cakam na dalsie clanky :)

  • Lenka
  • 6. 4. 2016
  Odpovedať

  pri predchadzajucom clanku mi chybalo viac tipov na znizenie vata dosy, tu som ich nasla, dakujem :-)

Leave a Comment


*