Masáž vo všeobecnosti pomáha udržovať telo zdravé a chrániť ho pred chorobami (preventívny účinok), podporuje liečenie chorôb (liečebný účinok). Upevňuje a posilňuje zdravie. Ajurvédska masáž ochraňuje pred starnutím – nemyslí sa tým len estetický účinok na pokožku (spevňuje pokožku, vyhladzuje vrásky, podporuje jej pružnosť), ale pôsobí aj na vnútorné orgány a zmysly, ktoré sa vekom v dôsledku moderného životného štýlu (nevhodná konzervovaná strava, stres, nedostatok spánku, alkohol, cigarety, znečistené prostredie) opotrebúvajú rýchlejšie. Masáž pôsobí na dobrú funkciu jednak zraku, sluchu ale aj tráviacich orgánov, upravuje spánok, ktorý je dôležitý pre regeneráciu tela a pomáha udržiavať všetky svaly, šľachy a kĺby a predovšetkým chrbticu pružnými a funkčnými – odstraňuje tak stuhnutosť a bolesť chrbtice, kĺbov, svalov.
Pravidelným aplikovaním masáže si človek môže udržať dobrú funkciu motorických orgánov, pohyblivosť do vysokého veku a tým si uchovať svoju samostatnosť a radosť zo života.
Pri masáži sa zrýchľuje krvný a lymfatický obeh, čím sa zlepšuje detoxikačná funkcia organizmu, posilňuje sa srdce a pľúca, stav ciev, funkcia mozgu.
Masáž pôsobí proti únave. Pocit únavy je mnohokrát spôsobený tým, že naše telo je zanesené odpadmi – produktmi látkovej výmeny – z dnešnej stravy plnej chémie, stužených tukov a cukru vzniká omnoho viac toxínov v tele – tie sa tam hromadia a človek sa cíti unavený, spomalený, apatický, myseľ je ťažká a pomalá. Masážou sa rozrušujú tieto skládky odpadu; tým že sa urýchľuje krvný a lymfatický obeh, urýchľuje sa aj odplavovanie odpadu z tela von. Po masáži preto väčšinou dochádza k odchodu väčšieho množstva moču prípadne aj stolice.
Dosahuje sa upokojujúci účinok – pôsobí pozitívne na nervový systém, myseľ – zlepšuje sa koncentrácia, pamäť, celkovo sa upokojuje psychika.
Priaznivo pôsobí na trávenie a vylučovanie tráviacich enzýmov, podporuje sa pohyb tráviacich štiav a pohyb čriev.
Po vyčistení tela a zlepšení metabolizmu dochádza k zlepšeniu výživy tkanív. Jednak znútra – pokiaľ telo nie je zanesené toxínmi, celkovo trávenie a vstrebávanie živín funguje lepšie. Jednak zvonka – použitý olej pri masáži sa vstrebáva do pokožky, následne do krvného obehu, svalov, kostí, kĺbov, a tým externe vyživuje celé telo a všetky tkanivá – preto sa pri ajurvédskych masážach používajú výlučne prírodné za studena lisované oleje bez pridaných chemických látok.
Podporuje zrak – v dnešnej dobe sú naše oči vystavené mnohým negatívnym vplyvom (televízia, počítače, umelé osvetlenie, nevhodná strava) – pravidelná masáž môže pomôcť aj pri problémoch s očami.
Pôsobí priaznivo na spánok – zlepšením obehu, trávenia, vylučovania odpadov, upokojením nervovej sústavy sa navodzuje kvalitný, hlboký spánok. Mnoho ľudí má problém so zaspávaním alebo sa v noci prebúdza, spánok je prerušovaný a ľahký, ráno sa cítia ešte viac unavení – aj v tomto môže pravidelná masáž pomôcť.
Všetkými týmito účinkami dochádza k celkovému omladeniu tela a lepšej funkcii tkanív a vnútorných orgánov, posilneniu imunitného systému.
Masáž je zároveň pasívne cvičenie – hoci klient len leží a necháva sa masírovať, masér pracuje so svalmi, dochádza k procesom, aké vznikajú pri cvičení – masáž je teda vhodná pre ľudí, ktorým kvôli celkovej slabosti cvičenie robí problémy.
Masáž sa môže robiť len nalačno – najskôr tri hodiny po väčšom jedle; pred aj po cvičení; po cvičení plní funkciu strečingu – svaly sa ponaťahujú a odstránia sa odpady (kyselina mliečna), ktoré behom cvičenia vznikajú a spôsobujú na ďalší deň efekt svalovej horúčky.
Masážou sa teda dá pôsobiť preventívne, liečebne, na omladenie a aj celkové oživenie tela.