Blog – Ajurvéda

pajaci na stolickach

Bolesti chrbta, kĺbov, nôh, rúk. Čo s tým?

Máte sedavé zamestnanie?

Aké problémy Vám to môže spôsobovať?

  • bolesti v oblasti krčnej chrbtice a pliec, medzi lopatkami
  • bolesti hlavy, sánky, zubov, unavené oči
  • tŕpnutie a bolesť rúk, problém s uchopením a udržaním predmetov v ruke, môže sa objaviť opuch zápästia a prstov, problém s ohýbaním prstov (tzv. karpálne tunely)
  • bolesti v krížoch, bolesti bedrových kĺbov, bolesť / tŕpnutie nôh, obmedzenie pohyblivosti napr. neschopnosť sa ohnúť dopredu alebo sa otočiť do strany
  • kŕčové žily
  • bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním, problém zdvihnúť ruku v plnom rozsahu
  • zápchy, hemoroidy, problémy s trávením
  • nervozita, nepokoj, únava, poruchy spánku
  • tras v končatinách, hlavy
  • časté nachladenia

(viac…)

ČÍTAŤ ĎALEJ
PREGNANT WOMAN

Maminy na materskej a bolesti chrbta

Ste na „dovolenke“ (materskej, rodičovskej) a bolí Vás chrbát snáď viac ako keď ste chodili do práce?

Pri nosení bábätka prevažne na jednej strane dochádza k zvýšenému napätiu vo svaloch medzi lopatkami, na pleciach, krku a v ramene, čo spôsobuje následnú bolesť. Bolesť možno cítiť hlavne medzi lopatkami, na prsných svaloch (hrudník spredu) a v ramene, v rukách, môže dôjsť až k obmedzeniu hybnosti.

(viac…)

ČÍTAŤ ĎALEJ
vietor

Vát dóš – energia vetra – suché telo, nepravidelné trávenie

Ajurvéda učí, že procesy v našom tele sú riadené troma silami (dóšami) – VÁT, PITT a KAF. Tento článok je zameraný na VÁT dóš, bližšie rozoberá, za čo v tele táto dóša zodpovedá a aký je človek s vrodenou dominanciou váty a tiež ako sa prejavuje porucha tejto dóš – stav, keď sa VÁT zvýši nad vrodenú hranicu, čo túto poruchu spôsobuje a ako možno VÁT znížiť. (viac…)

ČÍTAŤ ĎALEJ
Päť elementov v ajurvéde

Ajurvéda základné princípy

Ajurvéda je veda o živote, o tom ako život funguje. Vznikla pred tisícročiami v Indii a princípy, o ktorých učí platia dodnes a kdekoľvek, keďže zákony prírody sú všade rovnaké.

Vesmír a všetko v ňom aj telo sa skladá z viditeľných a neviditeľných prvkov.

Základom ajurvédy je učenie o piatich prvkoch (éter, vzduch, oheň, voda a zem), ktoré sa nachádzajú všade okolo nás aj v nás – v každej rastline, zvierati aj v človeku ako aj v neživej prírode. Tieto prvky určujú vlastnosti všetkého a ovplyvňujú charakter procesov, ktoré sa v tom ktorom organizme dejú. Práve pomer týchto prvkov stojí za rôznorodosťou prírody – to je dôvod, prečo je každá rastlina, zviera a človek iný.

(viac…)

ČÍTAŤ ĎALEJ