Ajurvéda používa na masáže ako aj starostlivosť o pleť čisto prírodné prostriedky: oleje lisované za studena a výťažky z bylín. Keďže cez pokožku sa vstrebáva všetko, čo na ňu nanesieme, mali by sme používať pri starostlivosti o pokožku len to, čo by sme mohli aj zjesť. Napríklad ružová voda, ktorá sa používa na vyčistenie a dezinfekciu pleti, sa pridáva do sladkých jedál napr. ovocných šalátov. Sezamový olej, ktorý sa odporúča používať ako pleťové mlieko na premazanie pokožky celého tela, sa používa aj v kuchyni pri varení. Olej je najlepšie natrieť na pokožku cca hodinu pred kúpeľom / sprchou, aby sa olej vstrebal; chlórová voda tak namastenú pokožku nevysuší. Kozmetické prípravky sa vyrábajú aj z rôznych bylín, ktoré je možné používať aj vnútorne napríklad vo forme čaju.
Prepustené maslo, varí sa 20 hodín, pričom sa odstraňujú nečistoty a bielkoviny, ostane len čistý tuk z kravského mlieka, nevyvoláva alergie.
Zmes mandľového a kokosového oleja a ghí
Dezinfekčné účinky, pleťové tonikum, vhodné aj na citlivú pleť, do sladkých pokrmov, nápojov, ovocných šalátov.
Tvár: večer a ráno sa očistí ružovou vodou a následne sa aplikuje olej – mandľový olej alebo prípravok skin food, ktorý pokožku vyživuje.
Telo: pred sprchou / kúpeľom ajurvéda odporúča natrieť celé telo olejom podľa telesného typu – sezamovým / kokosovým olejom – zabráni sa tak vysúšaniu pokožky vodou a olej dodáva potrebnú výživu ako aj ochranu pred vonkajšími vplyvmi (kokosový olej chráni aj proti slnku).
Na umývanie sa používajú prírodné rastlinné mydlá napr. santalové (santal má výrazné dezinfekčné a protizápalové účinky, priaznivý na ekzém, zmierňuje svrbenie, zápaly kože, antiseptické účinky pri akné, nádherne vonia), neemové mydlo (antibakteriálne účinky, proti plesni).
Na vlasy sa používajú bylinné šampóny a oleje – vyživujú pokožku aj vlasy, pôsobia proti lupinám.