Bolesti chrbta sú spôsobené nesprávnym držaním tela, ktoré si človek osvojí či už vplyvom psychického napätia alebo neprirodzenej pozície, do ktorej sa behom dňa núti napr. pri sedení na stoličke pred počítačom. Práve pri sedení pred počítačom je tendencia sa hrbiť, vysúvať bradu dopredu, aby bolo možné dovidieť na monitor, vytáčať celý chrbát na jednu stranu, ak nie je monitor priamo pred očami. Svaly na zadnej strane krku a zboku a takisto trapézy, ktoré siahajú až medzi lopatky, sú v takom prípade v napätí a tuhnú.
Problém s rukami môže byť spôsobený stuhnutými krčnými svalmi alebo tým, že pri práci s počítačom (myš, klávesnica) alebo inej jemnej manuálnej práci (napr. zubári) sa sťahuje väzivo, šľachy a svaly na rukách, ktoré následne tlačia na nervy, čo spôsobuje bolesť, tŕpnutie rúk, nemožnosť zavrieť dlaň alebo v nej udržať predmety.
Pri sedení na stoličke dochádza k škrteniu žíl vzadu na stehnách, v čoho dôsledku môžu časom vznikať kŕčové žily. Čím dlhšie sa takto žije bez vhodného cvičenia, tým sú svaly tuhšie a na ich úplné uvoľnenie je potrebná masáž.
Stiahnuté prsné svaly v dôsledku hrbenia sa môžu spôsobovať príznaky ako pri infarkte, bolesť v hrudníku, pichanie pri srdci, nemožnosť sa voľne plne nadýchnuť, zdvihnúť ruku smerom hore.
V dôsledku stuhnutých svalov na chrbte sa môžu objaviť tráviace problémy, problém medzi lopatkami ovplyvňuje činnosť žalúdka, problém v krížoch činnosť čriev – vyprázdňovanie.
Stres a napätie spôsobujú nepokoj, únavu, poruchy spánku.
Ak sa v kancelárii púšťa klimatizácia, spôsobuje to nielen tuhnutie svalov vystavených prúdu studeného vzduchu a rôzne symptómy popísané vyššie ale aj problémy s dutinami, nachladenie.
Ak je prievan na oblasť krku a ruky, môže dôjsť k obmedzeniu pohyblivosti ramena a bolesti na krku a v ramene, v lakti a prstoch, bolesti / pískaniu v ušiach, bolesti sánky / zubov.
Pri bolestiach svalov pomáha veľmi účinne masáž dáta snéhan – dochádza k okamžitému uvoľneniu, prestanú tŕpnuť ruky, ustúpi bolesť svalov a hlavy spôsobená stiahnutými svalmi na krku, dôjde k úľave od bolestí bedrových kĺbov a k celkovému pocitu ľahkosti. Viac o účinkoch dáta snéhan tu. Ak je problém dlhotrvajúci, je potrebné masáž opakovať. Popri tom je vhodné každý deň cvičiť pár naťahovacích cvikov z jogy (stačí 15 – 30 minút denne), ktoré masér odporučí. Vďaka cvičeniu sa zachová účinok masáže a pri nezmenenom životnom štýle sa zmierňujú jeho negatívne dôsledky.
Tie najjednoduchšie cviky nájdete tu.
Pri tráviacich problémoch a psychickom vypätí pomáha masáž abyanga, garšana a masáž tváre a hlavy. Abyanga je vhodnejšia pre ľudí so suchou pokožkou, celkovo upokojuje psychiku, harmonizuje trávenie a krvný obeh, uvoľňuje. Garšan sa odporúča pri nadváhe a únave – nabudzuje metabolizmus nielen v koži ale aj v tkanivách pod ňou, čím dochádza k detoxikácii a tým odstraňuje únavu. Masáž tváre a hlavy pôsobí na nervovú sústavu a upokojuje psychiku a zároveň odvádza nečistoty z hlbších vrstiev pokožky tváre do lymfatického systému, čím pôsobí proti rôznym problémom s pleťou ako je akné, vrásky, upchaté póry. Viac o účinkoch jednotlivých druhov masáží tu.
Super, konkrétny článok. Keď ho človek číta, vie, čo sa deje, a ako môžete vidieť na podobných blogoch, nie je to skôr pravidlom. Myslím, že sem budem chodiť častejšie a mám pocit, že nebudem sklamaná